Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
Home Bio
PDF Tisk Email

Michal Macourek (*1972) pochází z muzikantské rodiny. Jeho děda Harry Macourek, hudební skladatel a dirigent, ho vedl k hudbě od útlého mládí. V pěti letech se začal  učit hrát na klavír na LŠU Voršilské u prof. Korbelové. Ve dvanácti letech začal studovat dirigování ve speciálním ročníku Konzervatoře Jar. Ježka u prof. Karla Fialy a zároveň soukromě skladbu
u prof. Milana Jíry. V roce 1986 byl přijat na Pražskou konzervatoř do klavírní třídy prof. Emila Leichnera a do řádného studia na KJJ – dirigentské třídy prof. Karla Fialy. O rok později začal souběžně studovat na Pražské konzervatoři jako druhý hlavní obor skladbu u prof. Milana Jíry. Již během studia na konzervatořích získal několik ocenění (Cena Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci díla BM, 2. místo skladatelské  soutěže Wiener-Talent za svou klavírní sonátu) a pro rozhlas a televizi vytvořil několik snímků.

Po úspěšném absolutoriu konzervatoří byl v roce 1992 přijat na pražskou AMU,  na katedru skladby do  třídy prof. Marka Kopelenta rok poté do dirigentské třídy prof. Radomila Elišky .
Během studia skladby a dirigování se též věnoval intenzívní koncertní činnosti s violoncellistou Tomášem Strašilem v duu Libera Artes , se kterým natočil pro rozhlas skladby Dvořákovy , Rachmaninova a svoje vlastní. Zúčastnil se prestižních skladatelských kurzů Krzystofa Pendereckého a Pierra Bouléze.

Jako dirigent premiéroval řadu novinek – např. Marek Kopelent – Holanovské reminiscence.
AMU absolvoval úspěšně v roce 1997. Od roku 1992 se stal pedagogem na Pražské konzervatoři (do r.2005) a KJJ. Jeho skladby zazněly na několika významných festivalech – Mladé podium, Třídení, Pražské jaro, ISCM - International Society for the Contemporary Music, České kulturní dny ve Francii, Pražské premiéry a v řadě Evropských i zámořských zemích např. USA – New York, Francie – Paříž, Lyon, Německo – Mnichov, Rumunsko – Bukurešť, Libanon – Bejrút. Dirigentsky byl smluvně vázán do roku 1998 s Bavorským rozhlasovým symfonickým orchestrem. V Čechách spolupracuje s Plzeňskou filharmonií a SOČRem.

V roce 1998 se stal spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím souboru pro soudobou hudbu s názvem Resonance, se kterým se mimo jiné zúčastnil festivalu Pražské jaro Hans Krása – Hudba pro cembalo a kom. orch., Brundibár – dětská opera) a s nímž natočil profilové souborové CD se skladbami současných českých autorů (Pinos, Pokorný, Parsch, Zemek, Macourek). S jeho skladbami se můžeme, kromě koncertů, setkat na CD (Petr Matuszek, Sax. kvarteto Bohemia). Věnuje se též tvorbě jazzové a scénické (spolupracuje s režisérem Karlem Weinlichem). Zároveň je hudebním režisérem v ČRo.

V poslední době intenzivně koncertuje se svou manželkou Kateřinou v duu DACAPO (flétna, klavír).

Ocenění:

Skladba:

  • 1. místo v Mezinárodní skladatelské soutěži řeckého ministerstva kultury 1998 (Molekulárium pro bicí nástroje)
  • 2. místo v Mezinárodní  skladatelské soutěži v Lyonu  2000 (Klarinetový kvartet)
  • Čestné uznání v Mezinárodní skladatelské soutěži SDO ČR 2007 za skladbu LET OP! pro velký dechový orchestr
  • Čestné uznání v IX.ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže Jihlava 2008 pro smíšené sbory za skladbu Vyznání

 

Dirigování:

  • 4. místo v Mezinárodní dir. soutěži v Lyonu   2001